logo

 

Dansol High School - +2348160006165 , +2347018791944 , +2348077699899 .
Dansol Nursery/Primary School - +2347032050878
EMAIL: info@dansolschools.com

 

Dansol High School
13/15 Acme Crescent, off Acme Road, Off Agidingbi Road, Agidingbi, Ikeja
------------------
FOLLOW US
 

 

Dansol Nursery& Primary School,
2 Longe Street, Off Agidingbi Road, Ikeja
logo

Dansol High School - +2348160006165 , +2347018791944 +2348077699899 Dansol Nursery/Primary School - +2347032050878

info@dansolschools.com

Dansol High School 13/15 Acme Crescent, off Acme Road, Off Agidingbi Road, Agidingbi, Ikeja

Dansol Nursery/Primary School Ogunusi Road, 17 Isheri Rd, Ikeja

The child has one intuitive aim: self development

LIST OF SUCCESSFUL CANDIDATES IN THE 2019/2020 DANSOL HIGH SCHOOL ENTRANCE EXAMINATION

The following students were successful in the Entrance Examination taken on Saturday, 13th April, 2019 and Tuesday, 16th April, 2019. They will be interviewed with at least a parent on the date indicated below. Interview letters should be picked up from the reception.

Tuesday, 30th April, 2019  ——- 9:00am – 2:00pm

1 FANEN-ACHO NEO
2 BAMIDURO DAMILOLA ISAAC
3 ADEBAMBO FIYINFOLUWA AYANFEOLUWA
4 JAIYESIMI TANTOLUWA MAIDEN
5 RUFAI NABEEL OLUWAFUNMILADE
6 OSENI NAEEMA FIYINFOLUWA
7 KWAKU TOLUWALASE ANJOLAOLUWA
8 IDOWU OLUWABUKUNMI RACHAEL
9 OGUNBADEJO OLUWATOFARATI RASHEED
10 MANUKAJI TRACY MUNACHI
11 ADEKUNBI OLUMAKINWA OLUDEMILADE
12 OBILEYE TEMILOLUWA INIOLUWA OLABIMPE
13 EBIJIE STEPHANIE OMOAFE
14 DUROJAIYE AYOOLA OLUWABAMISE
15 OLAGUNJU PAUL KUFREOBONG
16 ADEMOLA-ADELEYIN INIOLUWA ADEWONUOLA
17 ADEJAYAN GEORGE IFEOLUWA
18 ADEMOLA TENIOLA ELIZABETH
19 OYENIRAN OLUWAPAMILERINAYO PRAISE
20 BABALOLA OLUWANIFEMI OLUWADARASIMI
21 OGUNBOWALE MOYOSOREOLUWA OMOTONI
22 ZACCHEAUS OLUWATOBILOBA MICHEAL
23 SOMEFUN AJIJOLA-JAIYE EJE PETER
24 IZEVBIZUA DAVID OSAIGBOVO
25 OKELZE EBUKA CHUKWUEBUKA PRAISE
26 SOLOMON-SAM SHANNAH IHUOMA
27 ADEBOSOYE FAKOLUJO G. JOHN
28 SOSANYA OLUWADAMILOLA HEPHZIBAH
29 OYEWO OLUWABUKUNMI DANIEL
30 IDOKOKO JEREMY ONWUE SAMUEL



The following students were successful in the Entrance Examination taken on Saturday, 13th April, 2019 and Tuesday, 16th April, 2019. They will be interviewed with at least a parent on the date indicated below. Interview letters should be picked up from the reception.

Wednesday, 1st May, 2019  ——- 9:00am – 2:00pm

1 OLASANMI MODUPE CHRISTIANAH
2 OWORU OYEFOLARANMI OLUWATUNMISE
3 FAYEMI OLUFUNKE JADESOLA
4 OTUN-FIKAYO MOYINOLUWA ELIZABETH
5 OMADIBI TREASURE RAYHAAN
6 SAID AYOMIDE JEDIDIAH
7 LADEJI ANUOLUWAPO GLORY
8 AKINTOMIDE AYOMIDE THOMPSON
9 OHWODO EFETOBORE DANIEL AVWOGHOKE
10 IDOWU OLUWADAMILOLA CHIAMAKA
11 ADETOLA GBENGA AYOBAMI
12 ADESINA KOYINSOLA IDUMESE
13 FOLA-AKANDE IREMIDE JESUFOLABOMI
14 AYOOLA-ONI OLUWADAMILOLA AYOOLUWA
15 NWACHUKU UGOCHI JACHINMA
16 ABOLADE MOYOSOLALUWA VICTORIA
17 FEYIKUNMI MINSTREL OTITILOJU
18 AKINBOBOYE SHALOM TITILAYOMI
19 TUGA DANIEL OLUWASEMILORE
20 ARULEBA OLUWATUMININU AYOMIKUN
21 WILLIAMS ERIOLUWA AYOMIDE
22 OKAFOR MUNACHIMSO ALEXANDER
23  PRAISE-FOWOWE TIOLUWANIMI DAVID
24 AYOLUGBE KAMSIYOCHUKWU IVAN
25 ADAMS-ALIU UHUNOMA IVANA-OSARUMEN
26 BABAYEMI OYINKANSOLA EMMANUELLA
27 ADESHOGA EBUNOLUWA ANJOLAOLUWA
28 BABALOLA OLUWAGBEMISOLA ESTHER
29 SONOIKI OLUWATAMILORE OLUWAKUNMI
30 MORIWAWON ADEOLA SOMTOCHUWU
31 JAJI TOLUWALASE AYOMIDE
32 BAMKOLE OLUWADARASIMI AKINWANDE
33 RHODES ERIN TIOLUWANI
34 OKEKE CHUKWUEMEKA DANIEL
35 OLAYIWOLA OLUWADARA GLORY JOHNSON
36 ADENIYI ENIOLA TOLUWALASE
37 AJAYI DANIEL INUMIDUN
38 HASSAN OLUWADAMILARE SAMUEL
39 OYENEYIN ADEDAMOLA SHANNON
40 LAWAL ADERINSOLA OYINDAMOLA



The following students were successful in the Entrance Examination taken on Saturday, 13th April, 2019 and Tuesday, 16th April, 2019. They will be interviewed with at least a parent on the date indicated below. Interview letters should be picked up from the reception.

Thursday, 2nd May, 2019  ——- 9:00am – 2:00pm

1 ABOLADE ZAYNAB ENIOLA
2 ALE OLUWATAMILORE OLUWASEUN
3 BAMIDELE ILESANMI A
4 SHOREMI OLUWADUNMININU OLAOLUWA
5 TAIWO MOLOLUWA OLUWASEGUNFUNMI
6 BELLO MAZEEDAH OLATEJU
7 ADEPOJU DARASIMI ADEDOKUN
8 BOLAJI JOAN ADEDOLAPO
9 AILEMOH ANJOLAOLUWA JASMINE
10 ATOMON ELIAKIM EGHOSA
11 SOMOYE OMOTOYOSI OMOTUNDE
12 OSHIKOYA TIOLUWANIMI ESTHER
13 OYEYELE OYEFOLAHAN PETER 
14 AKANDE HEPHZIBATH OLUWASEMIYE
15 EZE RINNAH OMASILICHUKWU
16 OTUYA TYRA ONYENASHIA
17 JOEL DANIELA FOLAYINKA
18 OMOTAYO OLUWAROGBAYIMIKA EMMANUEL
19 ANTHONY-OSIGUE SHEKINAH OGHOGHO
20 BALOGUN SAMEEHAT ADUNOLA
21 NWOKEDI NMESOMACHUKWU SHARON
22 SOJE SAMANTHA OLUWADOYINSOLA
23 ADENEKAN FIYINFOLUWA HANNAH
24 WILSON KESHIA SOPHIE
25 ADEDOKUN TEMILOLUWA DANIELLE
26 OGUNFOWOKAN OLUWATETISIMI AJOKE
27 DON-ONYEGBU ZESHAWN EBERECHUKWU
28 INYAMA CHINEMEREM MICHAEL
29  AMZAT MOROUNTODUN  ALIYAH
30 ANYANWU NATHANIEL TOBECHUKWU



The following students were successful in the Entrance Examination taken on Saturday, 13th April, 2019 and Tuesday, 16th April, 2019. They will be interviewed with at least a parent on the date indicated below. Interview letters should be picked up from the reception.

Friday, 3rd May, 2019    ——- 9:00am – 2:00pm

1 EFFIONG EMEM KENNETH
2 SOWOLE NATHANIEL OLAYINKA
3 ALADE OLUWAKOREDE DIEKOLOLAOLUWA
4 SAMUEL OLUWAJOMILOJU SHAMAH
5 ORIMOLADE TEWOGBOLA MOSOPE
6 ADEBAYO OLUWATOBILOBA GABRIELLE
7 TOLUWALOPE EDWARD
8 ADEKUNLE INIOLUWA PRAISE
9 EGBUONU CHUKWUEBUKA GERALD
10 LANRE-AJAYI OROOLUWATUMININU DEBORAH
11 FASEYITAN MOYEGE
12 AJALA FOLAHAN STEPHEN
13 OGIRRI DANIELLA ABOSHIOMAH
14 AKPAN DANIEL EMEDIONG IKECHUKWU
15 ONYEKA-OFODILE SOMTOCHUKWU BRIAN
16 OLAOYE DANIEL OLAOLUWATOMIYAN
17 ODUNTAN OLUWASAMONAMI EMMANUEL
18 OMECHE AKACHUKWU EMMANUEL
19 TALABI HALIYAH
20 DANIELS EMINOLA DAVID
21 OLAYEMI TENIOLUWA OPEMIPO
22 FOLA-SHOPEJU OLUWADEMILADEAYO MOFIYINFOLUWA
23 ADEBIYI SAMUEL OLUWAFERANMI
24 OKECHUKWU-ECHENDU CHINONSO
25 ODI TREASURE IFEYINWA
26 ADERIBIGBE NICHOLAS OLUWAFIKOLAMI
27 ODEYEMI AYOMIPOSI OLUWABUSOLA
28 ADEOSUN INIOLUWA THOMAS
29 WILLIAMS IMISIOLUWA
30 OMOSEBI OKIKIOLA OLUWAPOLOLA



The following students were successful in the Entrance Examination taken on Saturday, 13th April, 2019 and Tuesday, 16th April, 2019. They will be interviewed with at least a parent on the date indicated below. Interview letters should be picked up from the reception.

Monday, 6th May, 2019  ——- 9:00am – 2:00pm

1 KOLE-DAWODU SHARON ANJOLAOLUWA
2 GBADEBO DAVID ADEDAMOLA
3 TARI – EKPEBU IFIEMI JEFFREY
4 WOMILOJU ANJOLA OLUWADARASIMI
5 OLOYEDE ADEPOJU DAVID
6 DAWODU MOTUNRAYO ANUOLUWAPO
7 OLAWUYI JESULOLAMI ENOCH
8 AKPAN IBOROAKAM ITEOLUWAKISHI
9 ENIOLA OLABIWONNU
10 HARUNA ADEMIDE QUAWIYAH
11 DAVID AYOMIDE JOSHUA
12 OLORUNHUNDO OMOWONUOLA DARAH
13 DABONER RICHMOND EFEME
14 ESENE JAYLA OBEHI
15 OSHINAIKE HABEEBLAH OMOKOLADE
16 OVIE-OKURO ENOCH OGHENEOVHO
17 OJEIH ERICA ISIOMA
18 ETUK MICHAEL MFON
19 BABARINDE TEMITOPE ADEOLUWA WURAOLA
20 AJIBODU OLUWASIMISOLA ADESUA
21 ADESOGA OLUWATOFUNMI DEBORAH
22 ODUNIYI OREOLUWAPOSIMI OLISAEBUKA
23 IKOBAYO OJUREREOLUWA DORCAS
24 USANGA NWANDO ESTHER
25 OKIKE OLUCHI NINA
26 ADOYIKODU-EJEH JOSEPH ELAGBAJE OCHE
27 ABIMBOLA OLUWATOSIN DEBORAH
28 IWUH PATRICK NNIA
29 UMEH FAVOUR CHISOM
30 DANIELS OLUWADUNSIN STEPHANIE



The following students were successful in the Entrance Examination taken on Saturday, 13th April, 2019 and Tuesday, 16th April, 2019. They will be interviewed with at least a parent on the date indicated below. Interview letters should be picked up from the reception.

Tuesday, 7th May, 2019   ——- 9:00am – 2:00pm

1 AMBODE OLUWATEMILORUN OLUWASOLAPE
2 ODUKOYA TEMILOLUWA OLUWATUNMISE
3 ODUFUYE OLUWATOFARATI IFEOLUWAKIIYE
4 ANUNOBI OBIANUJU SHARON
5 SALAKO OLAMIDE ADESHINAOLA
6 OLADEJI OLUWALOSEYI JOSHUA
7 EWAH MICHELLE ODO
8 OYEJIDE NIFEMI TOLUWANI
9  CHIGOZIE CHIDERA JUSTICE
10 OCHIBA NATASHA OCHANYA
11 OSUNWEHINMI OLUWATUNMISE FAITH OLUWAGBOTEMI
12 JIDA TIOLUWANIMI DANIEL
13 OYADIRAN OOREOFEOLUWATOFUNMI JOSEPH
14 ODINAMADU TREASURE CHINENYE
15 OLUDIYA OLUWASEYITAN ELISHAMA
16 BWALA EMMANUEL JOHN
17 MICHAEL-AGBI FLOURISH ANJOLAOLUWA
18 ANYOHA EBUBECHUKWU DANIEL
19 TIEMILOLUWA ISREAL ADEMUWAGUN
20 ADAMOH-FANIYAN ABDULRAHMAN OLASUBOMI
21 OKOJIE OSEAHUMEN BENEDICT
22 BROWN-EMODI OLISAEMEKA JUSTIN
23 ABDUL RAHEEM AYOMIDE
24 OJUMU TIFFANY OLUWAKANYISOLA
25 AREH KODINNA JUSTIN
26 ANIMASHAUN AYOBAMI OYINDAMOLA
27 OLATUNDE TEMILOLUWA IKHEMO
28 AKINMADE OLUWATENIOLA PRECIOUS
29 EZE DIVINE CHIEMELIE
30 ZINSU SENAMI FAITH



The following students were successful in the Entrance Examination taken on Saturday, 13th April, 2019 and Tuesday, 16th April, 2019. They will be interviewed with at least a parent on the date indicated below. Interview letters should be picked up from the reception.

Wednesday, 8th May, 2019  ——- 9:00am – 2:00pm

1 OMOGBEHIN TITILAYO OLUWATOBILOBA
2 MORAKINYO OLUTOMIWA AKINFOLAMI
3 UMAR DOLAPO HAUWA
4 NDUBUEZE MICHAEL AKACHUCKU
5 EYO UDEME EKENO
6 OLATUBOSUN AYOMIDE FIYINFOLUWA
7 DADA MOWAYEWASERERE DANIEL
8 OREOFEMIDE AGBALAJA AFOLAYAN
9 SONDIRO OYINDAMOLA KINDNESS
10 OJUKWU CHUKWUEMEKA DAVID
11 ADEYERI OREOLUWA OLUWANIFEMI
12 AMAECHI ONYINYECHI PEACE
13 ADETOYI DANIEL OLUWATIMILEYIN
14 FEMI-OYEWO TEMILADEOLUWA FEYISAYO
15 OLA-SALAMI OLAGBENGA OLUWAGBEMILEKE
16 ADEOYE DANIEL OYETADE
17 FEMI-OYEWO TIWALADEOLUWA FEYIKUNMI
18 OGUNTIMEHIN OLUWATAMILORE PAIGE
19 ENEJE CHIZIDATARA MICHELLE
20 OROGUN EFEDIOME ERIC-JOHN
21 AGHANENU SOMTOCHUKWU FORTUNE
22 HASSAN OLUWATOMIWA ABRAHAM
23 ASOR IFEOMA JENNFER
24 OSUNJAYE AYOMIDE OREOLUWAYIMIKA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *